Dziennik projektu realizowanego w Szkole Podstawowej nr 9 z Oddziałami Przedszkolnymi w Inowrocławiu ze środków FERS.

20 października 2024

Erasmus Days


#Erasmusdays to okazja do upowszechnienia efektów realizacji projektów finansowanych przez Unię Europejską. W naszej szkole realizowane są dwa projekty " Nowe wyzwania , nowe możliwości " oraz " Nauka i działanie na rzecz lepszej przyszłości" na zasadach Erasmus+. Dzisiejszy dzień jest przejawem wdrażania projektu w życie. Propagowanie czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu, spacer zamiast samochodu, poznawanie sposobów na odzyskiwanie surowców i recykling zużytych produktów to główne idee kursu, który odbyliśmy w Nicei. Chcemy kontynuować dobre praktyki.Tym razem przyłączyliśmy się do Rajdu Pieczonego Ziemniaka zorganizowanego przez Oddział PTTK w Inowrocławiu oraz PLAST MAR w Balczewie. Dziękujemy organizatorom za wspaniałą imprezę a uczestnikom za mile spędzony czas. Dziękujemy uczniom 4a za udział w rajdzie. Zosi K. i Zosi M. z 4a gratulujemy nagrody w konkursie na najpiękniejszego ziemniaka. Przed nami kolejne przedsięwzięcia związane z projektem.

19 października 2024

Erasmus Days

#Erasmusdays to okazja do upowszechnienia efektów realizacji projektów finansowanych przez Unię Europejską. W naszej szkole realizowany jest projekt " Nauka i działanie na rzecz lepszej przyszłości" na zasadach  programu Erasmus+. Z okazji Erasmus Days na szkolnym korytarzu pojawiła się okolicznościowa gazetka oraz reklama w wirtualnej gazetce . W szkolnej świetlicy uczniowie wzięli udział w panelu dyskusyjnym po obejrzeniu prezentacji " Maltańczyki i Dalmatyńczyki".










18 października 2024

Erasmus Days w przedszkolu


Projekt eTwinning  I DON’T SEE YOU, YOU SEE ME

image 5

Międzynarodowy projekt DON’T SEE YOU, YOU SEE ME (NIE WIDZĘ CIĘ, TY ZOBACZ MNIE) zakłada, że uczniowie będą wysyłać życzenia dla osób niewidomych i niedowidzących z okazji ich święta, które obchodzone jest 15 października, w Międzynarodowym Dniu Białej Laski. Przygotowanie życzeń poprzedzą zajęcia z funkcjonowania osób z wadami wzroku na podstawie materiałów zamieszczonych przez nauczycieli i uczniów Centrum Louis Braille dla Dzieci i Młodzieży Niewidomych i Niewidomych w Bydgoszczy (np. list od niewidomego chłopca, list punktowy, historia białej laski, linki do filmów i prezentacji) lub według oryginalnego pomysłu.

Cele tego międzynarodowego projektu to: 

 • Integracja społeczna

 • Podnoszenie kompetencji językowych

 • Podnoszenie kompetencji w zakresie ICT

 • Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu  

W projekcie biorą udział szkoły z Chorwacji, Turcji, Niemiec, Słowacji, Czech i Polski.

„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Agencji Narodowej Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”

 

         Projekt eTwinning ” Rise and shine”


 Budowanie pewnego siebie charakteru odbywa się poprzez stopniowy i ciągły proces, który rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym. Poprzez realizację tego projektu będziemy starali się promować odporność psychiczną naszych uczniów tak, aby byli w stanie poradzić sobie z obowiązkami w szkole, a także w życiu dorosłym.

Cele szczegółowe projektu:

  • uczenie radzenia sobie ze stresem;
  • zapoznanie ze strategiami radzenia sobie z różnymi problemami;
  •   kształtowanie  zdolności dziecka do tworzenia zdrowych relacji interpersonalnych;
  • rozwijanie umiejętności, które prowadzą do znalezienia rozwiązań;
  • rozwijanie zdolności dziecka do poznania swoich mocnych stron i wykorzystania ich w życiu codziennym;
  • rozwijanie samoopieki, która poprawi samopoczucie i dobrą kondycję fizyczną i  psychiczną.                                                                                                                                                                                                                                                          
  • Plan działań:

    Wrzesień

    Zapoznanie się między szkołami (tworzenie mapy, każda szkoła wybiera sposób prezentacji, prezentacja nauczycieli). Wprowadzenie do etwinning

    Październik

    Stworzenie maskotki i logo programu.

    Listopad

    Znajomość podstawowych emocji: szczęście, gniew, strach itp.

    Każda szkoła wybiera emocję i sugeruje sytuacje, w których można ją odczuwać, np. kiedy odczuwam radość, złość, smutek, miłość, niepokój… Ponadto każda szkoła wybiera emocję i sugeruje sposoby działania dla każdej z nich, np. kiedy czuję się szczęśliwy, zły, smutny, przygnębiony…

    Grudzień

    Wymiana kartki z życzeniami – dbam o innych.

    Styczeń

    Moja cenna przyjaźń. Tworzenie autoprezentacji.

    Luty

    Pewność siebie-szkolne zastraszanie.

    Tworzenie różnych komunikatów (symboli graficznych)dla samoobrony i zapobiegania znęcaniu się.

    Marzec

    Empatia- Wzmocnienie

    1. Tworzenie aplikacji / narzędzi online do opowiadania historii, aby pomóc dzieciom zrozumieć, jak łączyć się z uczuciami innych i budować silniejsze relacje.
    2. Stworzenie internetowego słoika empatii, aby zachęcić do dobrych czynów.
    3. Projekt karty online, aby nauczyć dzieci używania wyrażeń „czuję” do wyrażania swoich emocji.

    Kwiecień

    Różnorodność – Akceptacja

    Maj

    Rozpowszechnianie kwestionariuszy roboczych-zakończenie projektu.

Państwa biorące udział w projekcie ” Rise and shine” na platformie eTwinning: Włochy, Hiszpania, Słowenia, Grecja, Turcja i Polska.


„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Agencji Narodowej Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”

11 października 2024

Grecja - dzień piąty












 W ostatnim dniu zajęć pogłębiliśmy wiedzę dotyczącą teorii umysłu u osób z ASD. Dowiedzieliśmy się, iż teoria umysłu oznacza umiejętność przypisywania sobie i innym przekonań, pragnień i intencji. Najprościej można ją określić jako odczytywanie o czym drugi człowiek myśli i czego potrzebuje. Teoria ta nazywana jest również procesem mentalizacji tzn. przypisywania innym stanów mentalnych. Osoby ze spektrum autyzmu nie odczytują pragnień i myśli innych co powoduje wiele trudności np. dosłowne rozumienie komunikatów, brak rozumienia fikcji, rozumienie jedynie prostych związków między emocjami a wydarzeniami, brak zrozumienia bardziej złożonych przyczyn emocji, trudności z empatią, rozumieniem motywacji oraz przekonań innych ludzi itd.

Poza teorią odbyły się również zajęcia praktyczne podczas których wykorzystaliśmy arkusze diagnostyczne dla uczniów w spektrum. Na koniec zajęć każdy uczestnik kursu otrzymał certyfikat. 

Po zajęciach wybrałyśmy się na pieszą wycieczkę, aby obejrzeć przepiękny, historyczny Stadion Panathenaiczny w Atenach. Stadion ten jest jedynym stadionem na świecie zbudowanym w całości z marmuru. Należy zauważyć, że odbywały się tam ceremonie otwarcia i zamknięcia pierwszych nowoczesnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Dodatkowo, Stadion Panathenaiczny jest punktem końcowym ateńskiego maratonu klasycznego, który jest organizowany co roku na początku listopada. Dziś Stadion Panathenaiczny w Atenach jest nie tylko miejscem związanym z igrzyskami olimpijskimi, ale również popularnym miejscem koncertów na dużą skalę.

Następnie udałyśmy się na Plac Syntagma w celu obejrzenia greckiego parlamentu, a także Evzonów czyli członków greckiej, reprezentacyjnej formacji wojskowej. Evzoni na placu przed parlamentem strzegą Grobu Nieznanego Żołnierza. Ubrani są w charakterystyczne krótkie spódniczki, zaprasowane w 400 fałd. Ma to symbolizować 400 lat okupacji Grecji przez imperium osmańskie. Do tego czerwone czapki oraz białe getry z pomponami. Na nogach charakterystyczne czerwone trzewiki.

Był to dzień pełen wrażeń, który pozostanie bardzo długo w naszej pamięci jak i cały pobyt w przepięknej i malowniczej Grecji.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


10 października 2024

Grecja - dzień czwarty






















Dzisiejsze zajęcia odbyły się w Centrum Kultury Fundacji Stavrosa Niarchosa, w której znajduje się największa biblioteka w Atenach założona w 1832 roku. Biblioteka przechowuje około 4,5 tysiąca greckich rękopisów i jest to jedna z największych kolekcji greckich rękopisów na świecie. W tak sprzyjających warunkach miałyśmy okazję pogłębić wiedzę dotyczącą historii Grecji. Następnie udaliśmy się do pobliskiego parku, gdzie przy użyciu programu bookcreator stworzyliśmy fotoksiążkę dotyczącą dziedzictwa kulturowego Grecji. 

Po zajęciach miałyśmy okazję obejrzeć Grecję z tarasu widokowego na wzgórzu Lycabettus oraz odwiedzić słynny ateński Akropol położony na wapiennym wzgórzu. 

#FunduszeEU #FunduszeEuropejskie

9 października 2024

Grecja - dzień trzeci

Dzisiaj podczas zajęć rozmawialiśmy o znaczeniu rutyny w życiu dziecka z autyzmem. Wiele dzieci w spektrum czuje potrzebę wypełnienia czynności dokładnie tak, jak się jej nauczyło. Na każdą próbę zmiany wzorca reagują napięciem, niechęcią, lękiem czy też frustracją. Dowiedziałyśmy się, że dla dzieci w spektrum autyzmu ustalony porządek dnia to świętość. Rutyna i przewidywalność sprawiają, że dzieci te przeżywają mniej frustracji. Warto pamiętać, że dzieci w spektrum nie są złośliwe czy mściwe. Po prostu dla nich odstępstwo od tego co znane i bezpieczne jest jak trzęsienie ziemi. 

Pogłębiliśmy wiedzę na temat głównych symptomów autyzmu m.in. trudności w inicjowaniu i podtrzymywaniu interakcji społecznych, słaba mimika twarzy, skrajnie słabe albo skrajne silne okazywanie emocji, mała ekspresja ciała, niechęć do zmian, powtarzalne ruchy, tzw. manieryzmy ruchowe, problem z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego,  a także brak umiejętności tworzenia bliskiej relacji.

Na koniec każdy z uczestników zajęć musiał opowiedzieć jakie strategie stosowane są w jego szkole w nauczaniu uczniów z w spektrum autyzmu (ASD).

Po zajęciach przyszedł czas na dalsze zwiedzanie. Tym razem udałyśmy się do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach. Miałyśmy okazję obejrzeć zabytki archeologiczne z obszaru Grecji od czasów prehistorycznych do późnego antyku. Jest to największe muzeum w Grecji oraz jedno z najważniejszych na świecie. Muzeum podzielone jest na działy:

  • prehistoria
  • rzeźba
  • ceramika
  • odkrycia z Santorynu 
  • metalurgia
  • sztuka starożytnego Egiptu
  • starożytny Bliski Wschód
  • samodzielne mniejsze zbiory obejmują przedmioty z brązu, biżuterię oraz freski z wyspy Tira, które powstały pod silnym wpływem minojskim.
Nadszedł czas na fotorelację :-)















#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


8 października 2024

Grecja - dzień drugi

W drugim dniu kursu "Strategies for Teaching Students with Special Needs in Every Classroom" w ramach projektu "Nauka i działanie na rzecz lepszej przyszłości" uczestniczki zapoznały się z różnymi metodami nauki uczniów w spektrum, poznały najlepsze sposoby przyswajania informacji przez uczniów z autyzmem oraz poznały różne metody wspierające terapię. Jednym z najszerzej omawianych tematów dnia dzisiejszego była edukacja włączająca, której celem jest zwiększanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom i młodzieży poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwijania indywidualnego potencjału i pełne włączenie w życie społeczne. Poznaliśmy podstawowe strategie stosowane w edukacji włączającej oraz korzyści jakie przynosi ta edukacja.

Po zajęciach miałyśmy okazję zobaczyć Kanał Koryncki, który odcina Półwysep Peloponeski od Grecji kontynentalnej, zamieniając go de facto w wyspę, i łączy ze sobą Zatokę Sarońską z Zatoka Koryncką. Wykopano go w najwęższym miejscu krótkiego przesmyku nazywanego "isthmus" (szyja), który stanowił jedyne połączenie pomiędzy Peloponezem, a resztą Grecji. Kanał ma długość około 6,4 kilometra, przy szerokości niewiele powyżej 21 metrów i wysokości dochodzącej do nawet 79-90 metrów. Jego ściany ścięte są pod tak małym kątem, że spoglądając na nie z góry mogą wydawać się niemal proste.

Wieczorem przyszedł również czas na skosztowanie typowych greckich przysmaków - musaki, sałatki greckiej oraz pieczonej fety.